Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.
Posláním národních parků je, mimo jiné, také ukázat široké veřejnosti zde žijící a trvale se vyskytující faunu. To se podařilo v Návštěvnickém centru Kvilda, které přibližuje všem přírodymilovným návštěvníkům Šumavy život jelena evropského, který je nedílnou součástí šumavské přírody a nositelem neoficiálního titulu „král lesa“.
Jeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. V devítihektarové oboře je zatím kolem dvanácti kusů jelení zvěře. Čekání na ni ale vyžaduje od zájemců značnou trpělivost a hlavně tiché chování. Může se stát, že projdete stezku a jelení zvěř neuvidíte, protože zvířata mají svoje biorytmy a nejsou ochočená. V tom případě se podívejte do již zmíněného centra, které nabízí záznamy z výběhu jelenů. Celý okruh je bezbariérový a jsou na něm lavičky vhodné pro odpočinek a rozjímání v přírodě.
Okruh naleznete nedaleko hlavní silnice č. 169 vedoucí z Kvildy na Horskou Kvildu, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať (ještě asi 800 m před odbočkou na Vimperk). Okruhem prochází modrá turistická značka z Nové Hutě na Kvildu. Součástí naučné stezky je také výběh rysa ostrovida.
Nová věž, přístupná od února 2020 je vysoká sedm metrů a bude návštěvníkům zpřístupněna celoročně. Turisté ji mohou využít i v době jelení říje, kdy je pozorovací centrum nepřístupné.